Váha koně

10.05.2021

Proč znát váhu koně má hned několik důvodů: sestavení krmné dávky, sledování tréninkových úspěchů, sledování výživového stavu, zdraví, k aplikaci odčervovacích prostředků, posouzení celkového stavu koně.

Váha koně

Váha koně nám řekne mnohem více, než kolik kůň váží na kilogramy. Je důležitým ukazatelem nejen zdraví, ale také kondice, a to jak výživové, tak tréninkové.

Znát váhu koně a věk je nejdůležitější pro sestavování krmné dávky a výpočtu zatížení koně. Nic neřekne přesněji, jaké požadavky má tělo koně na výživu, než jeho váha.

Výška, konstituce, plemeno, plemenná skupina, kondice, temperament jsou důležitými aspekty, které by se měly při sestavení krmné dávky zohlednit, ale jsou to až následující atributy.

Na co má váha koně vliv

Váha koně ovlivňuje množství energie, kterou kůň potřebuje pro:

  • záchovu
  • práci

Dva stejně vysocí koně mohou mít rozdíl ve váze i přes 50 kilo což je u 500kilového koně více než 10% . Když přičtete váhový rozdíl jezdců, snadno se může stát, že jeden kůň dobře prospívá, zatímco druhý má problémy s regenerací, neochotný k práci, bývá ztuhlý, je častěji bez energie a unavený. To mohou být první příznaky nedostatečné výživové hodnoty v krmné dávce. Nezapomeňte také, že svaly váží více než tuk, i když se koně mohou zdát přibližně stejně těžcí.

V případě, že je dávka přijmuté energie o 10% nižší, než kůň potřebuje pro práci, bere ji ze záchovy. Tedy kůň hubne a můžou nastat zdravotní komplikace.

Jak měřit/vážit

Málokdo má přístup k váze, která zváží koně. Jednoduchým a snadným způsobem, jak zjistit váhu koně je změřit ho. Koně měřte na rovném povrchu, kdy stojí rovně a nohy má v zákrytu. Pomocí 2 hodnot:

  • Obvod hrudi se měří páskovou mírou za kohoutkem. Jde o nejmenší obvod těla za kohoutkem v místě podbřišníku. Pásku, nebo provázek nestahujte.
  • Délka těla se měří hůlkovou mírou a je šikmá. Jde o vzdálenost od ramenního kloubu až k nejzazšímu bodu z profilu koně, což je výčnělek sedacího hrbolu. Ideálně měřte hůlkou (nebo třeba smetákem 😊), páska není vhodná, protože obepíná koně. Měřte nejdelší vzdálenost.

Tyto dvě míry v centimetrech se dosadí do vzorečku, jehož výsledkem je váha koně v kilogramech (zdroj: Meyer a Coenen 2003).

Rozdíl skutečné a vypočtené váhy je průměrně cca 5%.

Vzorec:

Objem hrudníku x Objem hrudníku x délka těla/ 11900 = hmotnost koně v Kg.

Příklad výpočtu teplokrevníka 3 roky, klisna: 187,6 cm x 187,6 cm x 162,2cm /11900 = 479,9 Kg

Jak často kontrolovat váhu

Záleží na období, tréninku, počasí. Doporučuje se, tak jako u tréninkových plánů a aktualizace krmné dávky, přeměřit koně každý měsíc. Sledováním údajů pravidelně jsou výsledky přesnější. Evidence tak usnadní kontrolu i zpětně o vývoji koně např. v tréninku.

Průměrné váhy koní ve věku, dle plemen, výšky a výživového stavu najdete v dalším článku.

Nechcete si vypočítávat každý měsíc váhu sami?

Aplikace HORSE APP to dělá za vás.

Automaticky vypočte váhu koně a také potřebnou energii pro záchovu, zadanou zátěž a počítá s ní i při sledování tréninku (míry koně se zapisují na profilu koně).

Autor: Zuzana Koutná